Demokratska stranka (DS) je uputila ozbiljno upozorenje međunarodnim partnerima i evropskim institucijama o, kako su istakli, alarmantnoj novoj fazi delovanja vlasti u Srbiji. Ova izjava dolazi u svetlu događaja koji su se odigrali 15. marta 2025. godine, kada je upotrebljeno akustično oružje protiv mirnih građana tokom protesta u Beogradu. DS smatra da ovakvi postupci vlasti predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava i slobode građana, kao i pretnju demokratiji u zemlji.
Prema rečima lidera DS, vlasti koriste nasilje i represiju kao sredstvo za suzbijanje bilo kakvog neslaganja ili protesta, što je posebno zabrinjavajuće u svetlu recentnih događaja. „Ova vlast ne preže od upotrebe nasilja protiv svojih građana samo kako bi zadržala kontrolu i vlast“, naglašava on. DS je takođe pozvala sve relevantne međunarodne aktere da reaguju i da osude ovakve postupke, kako bi se sprečila dalja eskalacija nasilja.
U proteklim mesecima, Srbija je bila suočena sa nizom protesta koji su se održavali zbog različitih socio-ekonomskih pitanja, ali i političkih odluka koje su izazvale nezadovoljstvo građana. Protesti su privukli pažnju domaće i međunarodne javnosti, ali su i naišli na oštre reakcije vlasti. Upotreba akustičnog oružja tokom protesta 15. marta dodatno je uzburkala situaciju i izazvala osude iz različitih krugova.
Demokratska stranka ističe da je važno da međunarodna zajednica ne okrene glavu od situacije u Srbiji, već da aktivno pomogne u zaštiti ljudskih prava i demokratije. „Svi moramo biti svesni da se ovakvi događaji ne dešavaju u vakuumu. Oni su deo šireg trenda autoritarizma koji preti da potkopa osnovne vrednosti demokratije“, dodaju iz DS.
Pored toga, DS je upozorila na to da se vlasti u Srbiji sve više oslanjaju na represivne mere kako bi suzbijale slobodu medija i slobodu okupljanja. „Svi smo svedoci toga kako se novinari i aktivisti suočavaju sa pretnjama, nasiljem i pritiscima, samo zato što se usuđuju da iznesu svoje stavove ili kritikuju vlast“, naglašava se u saopštenju.
U svetlu ovih događaja, DS je pozvala građane da ostanu budni i da se bore za svoja prava. „Demokratija ne dolazi sama od sebe, ona zahteva našu aktivnu ulogu i angažovanje“, poručuju iz stranke. Oni smatraju da je važno da građani ne gube nadu i da se bore za bolju budućnost, jer samo zajedničkim delovanjem mogu ostvariti promene.
Internacionalne organizacije, uključujući i nevladine organizacije, već su reagovale na situaciju u Srbiji. U svojim izjavama, one su naglasile potrebu za hitnom reakcijom i zaštitom prava građana. Mnoge od ovih organizacija su pozvale vlasti da obustave upotrebu nasilja i da se vrate dijalogu sa građanima.
U međuvremenu, situacija u Srbiji ostaje napeta, a građani se suočavaju s brojnim izazovima. U ovom kontekstu, važno je da međunarodna zajednica ostane angažovana i da pruži podršku građanima Srbije u njihovoj borbi za demokratiju i ljudska prava.
Demokratska stranka se nada da će njihovo upozorenje biti shvaćeno ozbiljno i da će međunarodni partneri preduzeti korake kako bi se sprečilo dalje pogoršanje situacije. „Samo zajedno možemo izgraditi društvo u kojem će poštovanje ljudskih prava i sloboda biti osnovni principi“, zaključuju iz DS.
U svetlu svega ovoga, ostaje da se vidi kako će se situacija razvijati u Srbiji i kakve će reakcije uslediti na međunarodnom nivou. Građani i dalje traže svoje mesto u demokratiji, dok vlasti nastavljaju da se bore za očuvanje svoje moći.




