Generalni direktor preduzeća „Ekspo 2027“ (EXPO 2027) Beograd, Danilo Jerinić, obavestio je javnost da je do sada 139 zemalja i organizacija potvrdilo svoje učešće na predstojećoj međunarodnoj izložbi. Ovo postignuće čini beogradski Ekspo najbrže popunjenim Ekspo-om do sada. Jerinić je istakao da je ovo najveći broj zemalja koje su ikada učestvovale na jednoj specijalizovanoj Ekspo izložbi, čime je Srbija već oborila jedan važan rekord.
„Ekspo 2027 Beograd je najbrže popunjen Ekspo u odnosu na dinamiku kojom su zemlje potvrđivale svoje učešće. To govori da smo od prvog dana gradili jednu stazu uspeha za naš Ekspo“, rekao je Jerinić, ističući da je odluka Međunarodnog biroa za izložbe da organizaciju specijalizovane izložbe poveri Srbiji bila ključni trenutak. On je ocenio da je pobeda u Parizu bila više od samo diplomatskog i organizacionog uspeha; to je označilo početak jednog od najzahtevnijih razvojnih projekata u modernoj Srbiji.
Jerinić je naglasio da je Srbija postigla značajan napredak u poslednje tri godine, od trenutka kada je podnela kandidaturu do organizacije velikih međunarodnih sastanaka. „Gledajući gde smo bili tada, a gde smo sada, jasno je da smo prošli veoma dugačak put. Organizovali smo velike međunarodne sastanke u Beogradu, obezbedili rekordni broj potvrđenih učesnika i trenutno imamo gradilište na kojem se svakodnevno vidi napredak“, izjavio je Jerinić.
Prema rečima Jerinića, održavanje dva međunarodna sastanka učesnika u Beogradu predstavljalo je važnu potvrdu poverenja koje međunarodna zajednica ima u Srbiju i projekat Ekspo 2027. „Na prvom sastanku učestvovale su 154 zemlje, a na drugom više od 140 zemalja. To je bio najveći broj zemalja učesnica na jednom ovakvom sastanku u Beogradu, što je za nas veoma jasna potvrda da smo na dobrom putu“, dodao je on.
Jerinić je takođe ukazao na intenzivne radove koji se odvijaju na gradilištu. „Danas ovde svakodnevno radi više od 3.500 radnika i više od 500 mašina. Svi radovi se odvijaju ubrzano, borimo se sa rokovima kako bismo zemljama učesnicama predali ključeve svojih prostora u predviđenom roku“, rekao je.
On je istakao da se pripreme sprovode kako bi 1. decembra ove godine ključevi bili predati zemljama učesnicama. „Nastavljamo da gradimo našu stazu uspeha i pripremamo se za trenutak kada će Beograd i Srbija 2027. godine dočekati svet“, zaključio je Jerinić.
Ovaj ambiciozni projekat ne samo da će doprineti razvoju Beograda, već i unaprediti imidž Srbije na međunarodnoj sceni. Organizacija Ekspo 2027 predstavlja priliku za Srbiju da pokaže svoje kulturne, ekonomske i tehnološke potencijale, čime će doprineti jačanju međunarodnih odnosa i privlačenju stranih investicija.
Događaj se očekuje sa velikim interesovanjem kako domaće, tako i strane javnosti, a broj potvrđenih učesnika ukazuje na značaj koji ova izložba ima za globalnu zajednicu. Beograd se sprema da postane centar okupljanja inovacija i razmene ideja, što može dodatno podstaći razvoj i prosperitet regiona.
U svetlu ovih informacija, svi zainteresovani pozvani su da prate dalji razvoj događaja putem zvaničnih naloga na društvenim mrežama, uključujući Facebook, Instagram i X, kao i putem PDF izdanja lista Danas. Ekspo 2027 Beograd predstavlja priliku da se Srbija predstavi svetu na jedan nov i uzbudljiv način.




