Udruženje poljoprivrednih proizvođača iz Subotice izrazilo je ozbiljnu zabrinutost zbog šteta koje su nastale usled nedavnog nevremena, koje je pogodilo ovo područje. U saopštenju za javnost, poljoprivrednici su naglasili da je neophodno hitno organizovati sastanak sa nadležnim institucijama kako bi se razgovaralo o problemima koje su izazvale nepogode.
Prema izjavama predstavnika udruženja, nevreme je ostavilo značajne posledice na poljoprivredne kulture, a procene štete su alarmantne. „U najkraćem roku, očekujemo da nadležni organi predlože termin za sastanak, jer situacija postaje kritična. Naša egzistencija i budućnost poljoprivrede u ovom regionu su u pitanju“, istakao je jedan od vođa udruženja.
Poljoprivrednici su naglasili da je hitna reakcija vlasti neophodna kako bi se obezbedila pomoć onima koji su pretrpeli velike gubitke. U suprotnom, kako su poručili, biće primorani da preduzmu mere protesta, koje će biti njihov način da zaštite svoja prava i interese. „Ne želimo da dođemo u situaciju da moramo da protestujemo, ali ako jedini način da budemo saslušani bude izlazak na ulice, nećemo se ustručavati da to uradimo“, dodali su.
Nevreme koje je pogodilo Suboticu obuhvatilo je jake padavine, grad, kao i olujni vetar, što je dovelo do oštećenja useva, infrastrukture i stambenih objekata. Poljoprivrednici su posebno zabrinuti za letinu koja je u fazi zrenja, a koja je pretrpela ozbiljna oštećenja. „Svaki dan je važan, i ne možemo da čekamo više. Potrebna nam je pomoć kako bismo prebrodili ovu krizu“, rekli su u udruženju.
U međuvremenu, javnost je počela da se angažuje na društvenim mrežama, podržavajući poljoprivrednike u njihovoj borbi. Mnogi su izrazili solidarnost i pozvali vlasti da hitno reaguju. „Poljoprivrednici su stub našeg društva, i moramo im pomoći da prežive ovu tešku situaciju“, napisao je jedan od korisnika na društvenim mrežama.
Takođe, predstavnici udruženja su se obratili i medijima, naglašavajući da je situacija sve teža i da se mora preduzeti nešto hitno. „Mi ne tražimo ništa više od onoga što nam pripada. Samo želimo da budemo saslušani i da dobijemo pomoć koja nam je potrebna“, poručili su.
U skladu sa tim, poljoprivrednici su pozvali sve zainteresovane strane da se pridruže njihovoj borbi, ističući da će jedino zajedničkim snagama moći da se izborimo za svoja prava. „Pozivamo sve koji imaju slične probleme da nam se pridruže. Zajedno možemo učiniti mnogo više nego pojedinačno“, zaključili su.
Na kraju, ostaje da se vidi kako će nadležni reagovati na ovaj apel poljoprivrednika. S obzirom na ozbiljnost situacije i pretnju protestima, očekuje se da će vlasti morati hitno da reše ovaj problem kako bi sprečile dalje pogoršanje situacije. Poljoprivrednici iz Subotice ostaju u iščekivanju odgovora i nadaju se da će njihovi zahtevi biti shvaćeni ozbiljno, kako bi mogli da nastave sa svojim radom i osiguraju egzistenciju za sebe i svoje porodice.
U svetlu svih ovih dešavanja, jasno je da se poljoprivrednici suočavaju sa velikim izazovima, ali i da su spremni da se bore za svoja prava. Njihov poziv na akciju mogao bi da posluži kao podsticaj za širu diskusiju o važnosti poljoprivrede i potrebama proizvođača, ne samo u Subotici, već i širom zemlje.




