Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice zatražilo je danas od nadležnih da u roku od 24 časa predlože termin za sastanak povodom velikih šteta nastalih usled nedavnog nevremena. U otvorenom pismu javnosti, koje je ovo Udruženje uputilo u ime poljoprivrednih proizvođača sa teritorije Subotice, ukazuje se na ozbiljnost situacije, naglašavajući da će, ukoliko izostane adekvatna reakcija nadležnih, biti primorani da pokrenu proteste kao legitiman način zaštite svojih prava, rada i egzistencije.
Olujno nevreme, praćeno snažnim padavinama i gradom, prouzrokovalo je značajnu štetu ratarskim usevima, voćnjacima i povrtarskim kulturama. Poljoprivrednici su izrazili zabrinutost zbog trenutne situacije i apelovali na hitno delovanje institucija. Od Ministarstva poljoprivrede, očekuju sistemska rešenja za upravljanje rizicima u poljoprivredi, unapređenje modela osiguranja useva, kao i formiranje fondova za sanaciju šteta nastalih usled elementarnih nepogoda.
U pismu se ističe da je neophodno da Grad Subotica hitno formira komisiju za procenu štete, kao i da pruži jasne instrukcije za prijavu štete. Poljoprivrednici traže i pokretanje inicijative za proglašenje elementarne nepogode, što bi omogućilo bržu i efikasniju reakciju na nastalu situaciju, kao i obnovu mera ruralnog razvoja kako bi se pomoglo pogođenim proizvođačima.
Jedan od ključnih problema koji se pominje u otvorenom pismu su visoke premije osiguranja i visoke franšize, koje, prema rečima poljoprivrednika, mnogim proizvođačima onemogućavaju adekvatnu zaštitu u proizvodnji. Ova situacija dodatno komplikuje već tešku situaciju u kojoj se nalaze poljoprivrednici, posebno u svetlu sve češćih klimatskih ekstrema koji pogađaju poljoprivrednu proizvodnju.
„Napominjemo da je u vremenu sve češćih klimatskih ekstrema neophodno uspostaviti partnerski odnos između poljoprivrednika, lokalne samouprave i državnih institucija“, navelo je Udruženje. Ova izjava ukazuje na potrebu za zajedničkim radom i saradnjom kako bi se pronašla rešenja za probleme koji muče poljoprivrednike.
Poljoprivrednici su takođe pozvali medije da objektivno informišu javnost o izazovima sa kojima se suočava domaća poljoprivreda. Naglašavaju značaj dijaloga koji će dovesti do konkretnih rešenja i pomoći u stabilizaciji situacije. Otvoreno pismo potpisano je u ime članova Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice, kao i poljoprivrednih proizvođača sa teritorije grada čije su parcele pretrpele štetu usled nevremena.
Predsednik Upravnog odbora Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice, Marko Gabrić, ovlašćen je da zastupa interese članova Udruženja po ovom pitanju, na osnovu odluka donetih u skladu sa Statutom. U saopštenju se dodaje da se Gabrić takođe stara o interesima proizvođača koji nisu članovi Udruženja, čime se osigurava da svi pogođeni imaju pristup zaštiti svojih prava.
Poljoprivrednici su svesni da je situacija ozbiljna i da je potrebna brza i efikasna reakcija kako bi se umanjile posledice nevremena. U tom smislu, traže aktivno učešće nadležnih institucija u rešavanju problema i pružanju pomoći poljoprivrednicima koji su pretrpeli štete.
U svetlu trenutne situacije, udruženje se nada da će nadležni reagovati u skladu s njihovim zahtevima i da će se pronaći rešenja koja će pomoći u oporavku poljoprivrede u ovom regionu. Poljoprivreda je temelj ekonomije i egzistencije mnogih porodica, a njihova borba za prava i egzistenciju je ključna za budućnost ovog sektora. Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu. Takođe, pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.




