Poslanici Stranke slobode i pravde (SSP) i Narodnog pokreta Srbije (NPS) održali su večeras konferenciju za novinare na kojoj su komentarisali sednicu Skupštine Srbije posvećenu izmenama pravosudnih zakona. Ovi zakoni su bili na dnevnom redu nakon što je Venecijanska komisija dala svoje mišljenje o njima. Prema rečima predstavnika opozicije, vlast je konačno počela da ispravlja greške na koje su oni ukazivali u prethodnom periodu.
Oni su istakli da se radi o važnim pitanjima koja se tiču nezavisnosti pravosuđa i vladavine prava u Srbiji. Iz SSP-a su naglasili da su raniji zakoni imali brojne nedostatke koji su mogli da dovedu do dodatne politizacije pravnog sistema i smanjenja poverenja građana u pravosudne institucije. Opozicija je, kako kažu, odavno upozoravala na te probleme i insistirala na hitnim promenama.
Predsednica SSP-a, Marinika Tepić, izjavila je da je dobro što je vlast konačno prepoznala potrebu za izmenama, ali je istakla i da se mora raditi na suštinskim reformama, a ne samo na kozmetičkim promenama. Ona je dodala da su građani zaslužili pravosudni sistem koji će biti pravično i efikasno, a ne podložan političkim uticajima.
Predstavnici NPS-a su takođe ukazali na to da je Venecijanska komisija ukazala na brojne slabosti u postojećim zakonima i da je sada na vlastima da pokažu ozbiljnost i odgovornost u sprovođenju reformi. Oni su naglasili da je važno da izmene budu usklađene sa evropskim standardima i da se ne smeju sprovoditi ishitreno, već temeljno i promišljeno.
Tokom sednice, poslanici su razmatrali predloge za izmene nekoliko zakona koji se odnose na pravosudni sistem, uključujući Zakon o sudovima, Zakon o javnom tužilaštvu i Zakon o advokaturi. Predložene izmene imaju za cilj da unaprede rad pravosudnih institucija, obezbede veću transparentnost i smanje mogućnost zloupotreba.
U međuvremenu, opozicija je izražavala zabrinutost zbog načina na koji se reforme sprovode. Oni su ukazali na to da je važno da se u proces uključuju i stručnjaci iz oblasti prava, kao i civilno društvo, kako bi se obezbedila šira podrška i legitimitet predloženih promena. Tepić je apelovala na vlast da ne donosi odluke samo u skupštinskim klupama, već da se konsultuje sa svim relevantnim akterima.
Poslanici su takođe razgovarali o tome kako će se promene odraziti na svakodnevni rad pravosudnih organa i da li će se naći rešenja koja će biti u korist građana. NPS je predložio da se posebna pažnja posveti obuci sudija i tužilaca kako bi se osigurala kvalitetna primena novih zakona.
U zaključku, poslanici su se složili da su promene neophodne, ali su istakli da je važno da se one sprovode na način koji će osigurati nezavisnost pravosudnog sistema i zaštitu prava svih građana. Opozicija je pozvala vlast da pokaže volju za saradnjom i da zajedno rade na izgradnji pravosudnog sistema koji će biti osnova za jačanje demokratskih institucija u Srbiji.
Ova sednica skupštine je samo jedan od koraka u procesu reformi, a opozicija se nada da će vlast nastaviti da sluša njihove predloge i kritike kako bi se postigli najbolji mogući rezultati za pravosudni sistem u Srbiji.




